30 בנובמבר 2014

תהליך הליוויכמה מילים של הסבר, לתיאום ציפיות בליווי משפחה.

המשפחה יוצרת קשר ומבקשת ליווי כלכלי. לאחר שהמשפחה פונה, מתבצעת הערכה האם המשפחה מתאימה לליווי. במידה שכן, המשפחה מתבקשת לרכז את כל המסמכים והחשבונות שקשורים להוצאות ולהכנסות כחלק מההכנות לקראת התהליך. לאחר מכן המשפחה עוברת לליווי.
תהליך הליווי בדרך כלל מוגבל בזמן. מאחר והזמן שהמשפחה מוכנה לפנות לנושא הוא מוגבל וגם הזמן של המלווה בדרך כלל מוגבל.

מאחר והתהליך מוגבל בזמן, יש חשיבות מיוחדת לחודשיים הראשונים של הליווי, להצלחה של התהליך כולו. בתקופה זו ניפגש עם המשפחה כל שבוע / שבוע וחצי כדי להתקדם כמה שניתן. בחודש השלישי והרביעי לליווי ניפגש פעמיים כל חודש. המטרה שלנו היא להביא את המשפחה למקום שהכי טוב כלכלית עבורה.

ההצלחה בתהליך לא מובנת מאליה. לכן יש לעודד את המשפחה לראות בתהליך הזדמנות למפנה בכל הנושאים שקשורים לכלכלת המשפחה: התאמה בין ההוצאות להכנסות, צמצום לקיחת הלוואות, צמצום רכישה בתשלומים, הרחבת המשרה במידת האפשר לתוספת הכנסה וכו...

שינוי סדרי העדיפויות של המשפחה: בין רכישת מוצרים בסיסיים חיוניים, לדחייה של רכישת מוצרים שהם מותרות (חו"ל, מסעדות, בתי קפה, בתי מלון, מתנות, ריהוט חדש, שיפוצים, אלקטרוניקה, ביגוד, תכשיטים).

בהתייחס לתהליך הבין אישי בין המלווה למשפחה, חשוב לשמור על סובלנות, הקשבה לשני הצדדים, גישה עד כמה שניתן לא שיפוטית וקשר שוטף של פגישות וטלפונים.                                           בהצלחה